Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /folkfiesta.com/libraries/cms/application/cms.php on line 464

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" gwiazdą "Folk Fiesty"

Pierwszy dzień Folk Fiesty za nami. Kolorowe flagi dumnie powiewające na wietrze, zaciekawione przybyszami z zagranicy dzieci ich i opiekunowie oraz muzyka i taniec na żywo – Nysa powoli zamienia się w festiwalowe miasteczko.

Choć ósma edycja Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego Folk Fiesta oficjalne rozpoczyna się w piątek 16 sierpnia, już w czwartek mogliśmy poczuć przedsmak, tego co nas czeka przez kolejne dni w Nysie. Jako pierwsi zaprezentowali się zagraniczni goście z wymiany festiwalowej z Szumperka – jeśli tak można określić owocną współpracę z ośrodkiem kultury z Czech. To oni otworzyli korowód, który przeszedł spod gmachu Nyskiego Domu Kultury do Bastionu św. Jadwigi, oznajmiając całemu miastu, że czas zacząć świętowanie. Podczas korowodu mogliśmy zobaczyć próbki możliwości tanecznych poszczególnych zespołów, a część osób dała się zabrać z korowodem wprost pod scenę na Bastion. Na scenie mogliśmy zobaczyć znajomy obrazek, czyli roztańczone zespoły w przeróżnym wieku, prezentujące dorobek swoich przodów. Były występy zespołów m.in. z Ukrainy, Francji, Portugalii i chyba najlepiej przyjętego - zespołu z Rosji, który występował tego dnia dwa razy. Dużym zaciekawieniem (zwłaszcza za kulisami) cieszyły się tancerki z Hawajów, a o prawidłową wymowę nazwy ich zespołu musieliśmy poprosić menadżerkę.

16 sierpnia zapraszamy na oficjalne otwarcie Festiwalu, z udziałem m.in. Janusza Wójcika, Dyrektora Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Opolu. Specjalne dla stałych widzów festiwalu przygotowaliśmy małą niespodziankę. Co roku uczestnicy Folk Fiesty dają nam wszystkim wspaniałe pokazy tańca, odwdzięczymy się tym samym. Festiwal otworzy Polonez, do udziału którego zaprosiliśmy przedstawicieli poszczególnych zespołów, a my zamienimy się w instruktorów tańca. Do zobaczenia podczas korowodu (16.00) i na Bastionie (od 17.30).    

Dzień II

W piątek 16 sierpnia dyrektor NDK - Janina Janik oraz Janusz Wójcik - Dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Opolu oficjalnie otworzyli 8. edycję festiwalu Folk Fiesta.

Setki fleszy aparatów, pamiątkowe zdjęcia z ponad 500 uczestnikami nyskiego święta folk i tradycyjnie powtórzenie korowodu z czwartku – Folk Fiesta rozkręciła się na dobre. Od kilku lat mamy niezawodny sposób na podkręcenie tempa naszego festiwalu. Mowa oczywiście o zespole Sveti Sava z Serbii, który za swoje występy zbiera największe brawa. Ich żywiołowość oraz ciekawe układy z elementami akrobatycznymi zawsze są ozdobą Folk Fiesty. W piątek chyba jeszcze bardziej dynamicznym występem i dobrą wytrzymałością fizyczną popisali się przedstawiciele Izraela. O tym, że Folk Fiesta to przekrój folkloru z całego świata świadczą prezentację grupy Hui Hula o na Pu'u i ka Noe z Hawajów oraz polskich Bałałajek. Tu o walorach artystycznych decydowały przede wszystkim kunszt i technika. Dla każdego coś innego – zatem zapraszamy do Bastionu św. Jadwigi, gdzie oprócz dobrej muzyki można skosztować np. wypieków z Wilna.  

Dzień III

Frekwencja była jeszcze większa, niż przed rokiem, kiedy swój pierwszy koncert w Polsce dał chór Bolshoi Don Kosaken. W sobotni wieczór widownia Bastionu św. Jadwigi została zaczarowana przez Zespół Pieśni i Tańca Śląsk.

Nysianie na to wydarzenie musieli czekać bardzo długo, bo 20 lat, ale było warto! Legendarny zespół Stanisława Hadyny przyjechał do nas w pełnym składzie i pełen zapału. Perfekcja wykonania była widoczna gołym okiem, a ich występ nie na darmo zapowiadany był jako największe wydarzenie tegorocznej edycji Folk Fiesty. Co bardziej przezorni rezerwowali sobie wcześniej miejsce na trybunach oraz na tarasach pobliskich restauracji, aby mieć miejsce siedzące. Ci, którzy stali pod sceną też nie narzekali, a prawie dwugodzinny koncert przyniósł dużo satysfakcji. Boczną scenę zajęła orkiestra Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk, która na żywo wytyczała rytm przepięknie wystrojonych tancerek i towarzyszących im tancerzy, często w strojach żołnierskich. Zresztą tego wieczoru zobaczyliśmy cały przekrój różnorodnych śląskich strojów ludowych. Zespół w ponad 150-osobowym składzie zajął prawie połowę pomieszczeń Bastionu św. Jadwigi, a nas niezmiernie cieszy, że mogli zaprezentować wszystko, co mają najlepsze do pokazania. Trzymamy za słowo dyrektora ZPiTS, Zbigniewa Cierniaka - który obiecał, że na pewno zagrają w Nysie ponownie w niedalekiej przyszłości. Widać wspaniała nyska publika przypadła im do gustu.

W Niedzielę zapraszamy na czwarty i ostatni zarazem dzień Festiwalu. Zespoły zaproszone na Folk Fiestę to właśnie na ten dzień przygotowały swoje najlepsze programy artystyczne. Zabawę zaczynamy już o godzinie 15, a Folk Fiestę zakończy pokaz laserowy, który zakończony się około północy.

Dzień IV

To były ekscytujące dni i szkoda, że uczestnicy Folk Fiesty powoli rozjeżdżają się w różnych kierunkach świata. Dzięki nim podczas ósmej edycji festiwalu mogliśmy zapoznać się z dorobkiem kulturowym kolejnych krajów.

Cztery dni zabawy w rytm przeróżnej muzyki i cztery dni promocji Nysy, jako miasta wielokulturowego. Miasta otwartego na zagranicznych gości, którzy kolejny raz podkreślali, że zostali wspaniale przyjęci przez nie tylko organizatorów i współuczestników, ale przede wszystkim mieszkańców Nysy - tych zgromadzonych w Bastionie św. Jadwigi i tych spotkanych podczas spacerów po mieście. Dobra marka Folk Fiesty to również karta przetargowa do zakontraktowania na przyszły rok innej gwiazdy pokroju Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. To oczywiście również sprawa budżetu i pomocy sponsorów. Bardzo wysoka frekwencja na sobotnim koncercie i równie dobra przez wszystkie dni Festiwalu – pokazują, że muzyka folk ma swoich odbiorców i chętnych do naśladowania. 

Niedzielne występy na scenie plenerowej w Bastionie św. Jadwigi porwały do tańca już o godzinie 15. Każdy z występujących starał się na 100% swoich możliwości, aby pożegnalny występ wypadł jak najlepiej. Prym wiedli Serbowie, ale największe brawa tego dnia zebrał zespół Kristall z Rosji, który w Nysie gościł po raz drugi. Niezwykle miłą niespodziankę sprawili nam Portugalczycy, którzy wywołali na scenę nasze prowadzące oraz dyrektor NDK, Janinę Janik i zaprosili do wspólnego tańca.  


Zapowiedź: W tym roku po raz ósmy będziemy mogli wspólnie się bawić  przy rytmach muzyki z całego świata. Na arenę międzynarodowego festiwalu folklorystycznego ponownie wybraliśmy perłę Nysy - Bastion św. Jadwigi. Do uczestnictwa zaprosiliśmy zespoły m.in. z Portugalii, Rosji, Węgier, Serbii i Stanów Zjednoczonych. Gwiazdą tegorocznej edycji będzie Zespół Pieśni i Tańca Śląsk.

W roku 2012 niekwestionowaną gwiazdą był chór dońskich Kozaków. W tym roku postaraliśmy się niespodziankę na podobnym poziomie. Do Nysy przyjedzie zespół o wielkiej sławie w Polsce i poza jej granicami, zwycięzca wielu przeglądów folklorystycznych – Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny. Zapraszamy całe rodziny na integrację kulturalną z przedstawicielami różnych narodów, na wspólny śpiew, taniec i degustację narodowych potraw. Festiwal jak co roku będzie miał formę przeglądu.

Program Festiwalu:

15.08.2013:  16.00 Korowód ulicami miasta (spod NDK>Bastion św. Jadwigi)

                   17.00-23.00 Występy artystyczne zespołów, Bastion św. Jadwigi

 

16.08.2013:  16.00 Korowód ulicami miasta (spod NDK>Bastion św. Jadwigi)

                   17.00 Oficjalne otwarcie Festiwalu, Bastion św. Jadwigi

                  17.30-23.00 Występy artystyczne zespołów, Bastion św. Jadwigi

 

17.08.2013:  18.00-20.00 Występ gwiazdy Festiwalu - Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk, Bastion św. Jadwigi

 

18.08.2013:  15.00-24.00 Występy artystyczne zespołów, Bastion św. Jadwigi

                  Festiwal zakończy pokaz ogni sztucznych

 

Festiwal współfinansowany jest ze środków Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

ZOBACZ OFICJALNĄ STRONĘ INTERNETOWĄ FESTIWALU FOLK FIESTA 

   


Warning: Illegal string offset 'style' in /folkfiesta.com/libraries/cms/module/helper.php on line 234

Warning: Illegal string offset 'style' in /folkfiesta.com/libraries/cms/module/helper.php on line 251